Exodus TV

Novice

18.1.2021

Sveti oče: V ponedeljek se začne teden molitve za edinost kristjanov

18.1.2021

Cerkev v Iraku: Nedelja namenjena molitvi za papežev obisk

18.1.2021

Argentina legalizirala splav, a večina ljudi zagovarja življenje

16.1.2021

Covid-19. Umrl zambijski škof Hamungole, ki je delal tudi na Radiu Vatikan

15.1.2021

Vpis v slovenske katoliške šole

Več novic

Življenjepisi novih kardinalov

Konzistorij v baziliki sv. Petra, 5. oktober 2019Papež Frančišek je v nedeljo, 25. oktobra 2020, po molitvi Angelovega češčenja in blagoslovu naznanil, da bo 28. novembra potekal konzistorij za imenovanje 13 novih kardinalov. Predstavljamo njihove življenjepise.

s. Leonida Zamuda SL – Vatikan

Msgr. Mario Grech, generalni tajnik škofovske sinode
Rodil se je 20. februarja 1957 v kraju Qala na otoku Gozo, ki je del Malte. Osnovno šolo in gimnazijo je obiskoval na Gozu, kjer je vstopil tudi v semenišče in študiral filozofijo in teologijo.
Po mašniškem posvečenju 26. maja 1984 je nadaljeval s študijem v Rimu: magisterij iz civilnega in cerkvenega prava je končal na Papeški lateranski univerzi v Rimu, doktorat iz cerkvenega prava na Papeški univerzi sv. Tomaža Akvinskega (Angelicum). Po vrnitvi v domovino je svoje poslanstvo opravljal v katedrali na Gozu, v narodnem svetišču Tá-Pinu; poleg tega je bil župnik v župniji Kercem. Opravljal je službo sodnega vikarja škofije Gozo, bil je član Malteškega metropolitanskega sodišča, profesor cerkvenega prava v semenišču in član Zbora svetovalcev, Duhovniškega sveta in drugih škofijskih komisij.
Papež Benedikt XVI. ga je 26. novembra 2011 imenoval za škofa škofije Gozo, papež Frančišek pa 2. oktobra 2019 za generalnega podtajnika škofovske sinode.
15. septembra 2020 je bil imenovan za generalnega tajnika istega organa.

Msgr. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacije za zadeve svetnikov
Rodil se je 22. decembra 1947 v kraju Monteroni di Lecce na jugu Italije, v duhovnika je bil posvečen 8. septembra 1971.
S formacijo je začel v semenišču v Molfetti, nato pa nadaljeval z magistrskim in doktorskim študijem teologije na Papeški lateranski univerzi v Rimu. Na Apuljskem teološkem inštitutu je poučeval dogmatično teologijo, na Teološki fakulteti Papeške lateranske univerze pa kasneje ekleziologijo (nauk o Cerkvi).
25. julija 1998 je bil imenovan za škofa škofije Oria, 1. oktobra 2004 pa je bil premeščen v škofijo Albano. 15. oktobra 2020 ga je papež Frančišek imenoval za prefekta Kongregacije za zadeve svetnikov. Trenutno opravlja tudi službo apostolskega administratorja ad nutum Sanctae Sedis samostana Eksarhije sv. Marije v Grottaferratti ter papeškega delegata Bazilijanskega reda v Italiji.
V preteklih letih je bil posebni tajnik na 10. generalnem zasedanju škofovske sinode, ki je potekala pod naslovom »Škof: Služabnik evangelija Jezusa Kristusa za upanje sveta.« Udeležil se je tudi 14. rednega zasedanja o poklicanosti in poslanstvu družine v Cerkvi in sedanjem svetu, 15. rednega zasedanja sinode o mladih ter izrednega zasedanja za Panamazonijo leta 2019.
Je predsednik Regionalne komisije za nauk vere, oznanilo in katehezo pri področni škofovski konferenci Lacija in predsednik upravnega odbora časopisne hiše Avvenire.
Poleg tega je bil član Kongregacije za zadeve svetnikov in Tajništva za komunikacijo ter svetovalec Kongregacije za vzhodne Cerkve.
13. aprila 2020 je bil imenovan za tajnika Sveta kardinalov, ki pomagajo papežu pri vodenju vesoljne Cerkve.
Na temo ekleziologije je objavil različne knjige, članke in slovarska gesla.

Msgr. Antoine Cambanda, nadškof nadškofije Kigali (Ruanda)
Rodil se je 10. novembra 1958 v nadškofiji Kigali. Vsi člani njegove družine, razen enega brata, ki trenutno živi v Italiji, so bili umorjeni med vojno leta 1994.
Osnovno šolo je obiskoval v Burundiju in v Ugandi, nato pa izobraževanje nadaljeval v Keniji. V Ruando se je vrnil po končanem študiju filozofije in dveh letih teologije. Teologijo je zaključil v bogoslovnem semenišču Nyakibanda (Škofija Butare). V duhovnika ga je 8. septembra 1990 posvetil sv. Janez Pavel II., med svojim pastoralnim obiskom v Ruandi.
Po posvečenju je bil tri leta profesor in prefekt malega semenišča v Nderi (Kigali), leta 1993 pa je nadaljeval s študijem na Akademiji Alfonsiana kjer je doktoriral iz moralne teologije. Med letoma 1999 in 2005 je bil direktor škofijske Karitas Kigali, direktor škofijske komisije Pravičnost in mir, profesor moralne teologije v teološkem bogoslovnem semenišču Nyakibanda ter spiritual bogoslovnega semenišča Rutongo.
Med letoma 2005 in 2006 je bil rektor filozofskega semenišča Kabgayi, od leta 2006 pa rektor Semenišča sv. Karla v Nyakibandi v škofiji Butare.
7. maja 2013 je bil imenovan za škofa škofije Kibungo, do 19. novembra 2018, ko ga je papež Frančišek imenoval za nadškofa Kigalija.

Msgr. Wilton D. Gregory, nadškof Washingtona (ZDA)
Rodil se je 7. decembra 1947 v Chicagu (Illinois). Po končani osnovni šoli je vstopil v pripravljalno semenišče. Filozofijo je študiral v Niles Collegeu, teologijo pa v semenišču Saint Mary of the Lake v Mundeleinu. Na Papeškem inštitutu sv. Anzelma v Rimu je leta 1980 končal doktorat iz liturgike.
V duhovnika je bil posvečen 9. maja 1973 za nadškofijo Chicago, nato pa opravljal naslednja poslanstva: kaplan v župniji Our Lady of Perpetual Help v Glenviewu, študent v Rimu (1976-1979), profesor liturgike v semenišču Saint Mary of the Lake v Mundeleinu, član Nadškofijske službe za liturgijo in ceremoniar kardinalov Codyja in Berdardina (1980-1983).
18. oktobra 1983 je bil imenovan za naslovnega škofa Olive in za chicaškega pomožnega škofa. 29. decembra 1993 je bil premeščen na sedež škofije Belleville (Illinois), 9. decembra 2004 pa imenovan za nadškofa metropolita Atlante.
Med letoma 1998 in 2001 je bil podpredsednik Škofovske konference ZDA, od leta 2001 do 2004 pa njen predsednik. Poleg tega je bil član Izvršnega in Administrativnega odbora, odborov za doktrino, mednarodno zaščito, vodja odbora za osebje, za jubilejno leto 2000 in Odbora za liturgijo (1991-1993).
Papež Frančišek ga je 4. aprila 2019 imenoval za nadškofa metropolita Washingtona.
Poleg angleščine govori še italijanščino in španščino.

Msgr. Jose F. Advincula, nadškof nadškofije Capiz (Filipini)
Rodil se je 30. marca 1952 v Dumalagu, nadškofija Capiz, kjer je opravil prvi del svojega šolanja. Zatem je odšel v Semenišče sv. Pija X. v Roxas Cityju, kjer je ostal tudi za študij filozofije, teologijo pa je študiral v Manili.
V duhovnika škofije Capiz je bil posvečen 14. aprila 1976. Kasneje je bil imenovan za spirituala Semenišča sv. Pija X., kjer je prav tako opravljal službo profesorja in študijskega prefekta. Zatem je začel s študijem psihologije na De la Salle University v Manili, nato pa je študiral cerkveno pravo – najprej v Manili, nato pa še na Papeški univerzi sv. Tomaža Akvinskega (Angelicum) v Rimu, kjer je končal magisterij. Po vrnitvi v domovino je svoje poslanstvo opravljal v semenišču Vigan, Nueva Segovia, in nato v regionalnem semenišču Jaro. Leta 1995 je bil imenovan za rektorja Semenišča sv. Pija X. v Capizu, hkrati pa je bil prav tako branilec vezi, promotor pravičnosti ter sodni vikar v Capizu. Leta 1999 je postal župnik župnije Sv. Tomaža iz Vilanove.
15. julija 2001 je bil imenovan za škofa San Carlosa, 9. novembra 2011 je bil premeščen na metropolitski sedež Capiz v osrednjih Filipinih. Bil je član Komisije za nauk vere in Komisije za avtohtone prebivalce.

vir: https://www.vaticannews.va

TRENUTNO NA TV



SVETNIK DNEVA

E-NOVICE

Prejemajte sveže novice v vaš nabiralnik. Naročite se na naše e-novice.

kje smo

SPREMLJAJTE NAS

Vabimo vas, da nas spremljate tudi na socialnih omrežjih:

Facebook
Twitter