Škof Jamnik in ComECE: podpora Ukrajini pomeni tudi obrambo demokracije v Evropi
Predsedstvo Komisije škofovskih konferenc pri Evropski uniji (ComECE) je znova potrdilo svojo neprekinjeno podporo Ukrajini in njenemu prebivalstvu: škofje v uradni izjavi poudarjajo, da se je treba odločno zoperstaviti ruski agresivni vojni in si prizadevati za pravičen mir. Za dodatna pojasnila smo prosili ljubljanskega pomožnega škofa dr. Antona Jamnika, slovenskega člana ComECE in predsednika komisije za etiko pri ComECE.
Vir novice: Družina
Škof Jamnik je pojasnil, da je vodstvo komisije za etiko o tem razpravljalo že minulo soboto, ko so se sicer sestali z drugim namenom, vendar so v luči vseh dogodkov, pogovorov in geopolitičnih sprememb komentirali tudi dogajanje glede Ukrajine. Izjava ComECE je bila takrat še v pripravi, po ameriški prekinitvi vojaške pomoči Ukrajini pa je še toliko bolj aktualna.
Že vodstvo komisije za etiko je ugotovilo, pojasnjuje škof Jamnik, kako so to pomembni, odločilni in zgodovinski trenutki za Evropo. Evropska unija se mora znova opomniti, da pri tem ne gre zgolj za gospodarsko združenje, temveč je to Evropa vrednot, krščanskih korenin, iz katerih rastemo, in to je tudi pogoj naše enotnosti.
V luči tega, kar se dogaja z Ukrajino, se evropski škofje izrecno zavzemajo za trajen, pravičen mir, obrambo demokracije in temeljnih vrednot, je pojasnil škof Jamnik. Aktualni dogodki so zelo konkretna priložnost in izziv, da ne odlašamo, temveč da se resno zamislimo o svoji identiteti, da je Evropa enotna, da držimo skupaj, in da branimo temeljne vrednote, ki jih Evropa ima in iz katerih raste, pa je na to morda že malo pozabila.
Bližnja nevarnost za celotno Evropo
Izjava ComECE poudarja, da je Rusija agresor, Ukrajina je napadena. Braniti je treba mednarodno pravo, ozemeljsko celovitost, suverenost, kajti v nasprotnem primeru lahko pomeni zelo bližnjo nevarnost za celotno Evropo, če se temeljnih zakonov mednarodnega prava ne bo spoštovalo, tako škof Jamnik. Podpora Ukrajini pomeni tudi obrambo demokracije v Evropi.
Evropa mora upoštevati, da je tudi Ukrajina del stare celine, in ko bo prišlo do pridružitvenega procesa, bi moral ta potekati brez zavlačevanja. Ob upoštevanju vseh pravil je treba poskrbeti, da bo Ukrajina v pogajanjih čim prej pridružena Evropski uniji. Ukrajina je krščanska dežela, je del Evrope, in odgovorni smo, da presegamo pragmatičnost, delitve in interese. Enotnost evropskega prostora je ključnega pomena in ta je trenutno na preizkušnji.
Resne razmere zahtevajo hitre odgovore
Kristjani smo pri tem odgovorni za to, da branimo vrednote, jih živimo, da branimo demokracijo, dostojanstvo človeka ter temeljna načela mednarodnega prava in ozemeljsko celovitost države, kot je Ukrajina. Tudi Slovenija se je borila, da je ubranila svojo samostojnost in suverenost, zato morda še nekoliko lažje razumemo razmere v Ukrajini, je spomnil škof Jamnik.
Hiter odziv ComECE je po njegovih besedah znamenje, da so razmere zelo resne, da se vse skupaj zelo hitro dogaja, zato morajo biti tudi odgovori hitri in učinkoviti. Zvišati je treba tudi sredstva za oborožitev, vendar izjava škofov poudarja tudi drugi vidik: zgolj to ne bo rešilo ne Ukrajine ne Evrope. Potrebne so solidarnost, enotnost in obramba demokracije. Evropa je v zadnjih letih doživljala nekakšno erozijo demokracije, zdaj pa je treba znova odkriti, iz kakšnih temeljev smo zrasli. Pri tem ima krščanstvo zelo pomembno, celo odločilno vlogo, predvsem ko gre za spoštovanje človeka, njegovega dostojanstva, spoštovanje življenja, solidarnosti in svobode.
Kaj torej pravijo evropski škofje?
»Ukrajinski boj za mir in obrambo ozemeljske celovitosti ni le boj za lastno prihodnost,« v imenu evropskih škofov piše predsednik ComECE škof Mariano Crociata, »temveč bo odločal tudi o usodi celotne evropske celine ter svobodnega in demokratičnega sveta.« Škofje v izjavi pohvalijo dosedanjo človekoljubno, gospodarsko in vojaško podporo Evropske unije Ukrajini ter pozivajo države članice, naj kljub vedno večjim geopolitičnim napetostim to solidarnost ohranijo, pa poroča spletni portal Vatican News.
Evropski škofje opozarjajo, da Ukrajina še naprej potrebuje gospodarsko in politično podporo, predvsem v okviru svojih prizadevanj za vstop v Evropsko unijo. Evropska unija mora izpolniti svojo poklicanost kot »obljuba miru in sidro stabilnosti«. V izjavi, objavljeni pred vrhom o ukrajinski krizi, vlade EU pozivajo, naj enotno podprejo državo, ki jo je napadla Rusija. To je potrebno tudi zaradi »nepredvidljivosti dejanj nekaterih članic mednarodne skupnosti«, pišejo škofje, ob čemer ZDA izrecno ne omenjajo.
Kritika odločitve ZDA o prekinitvi vojaške pomoči
Izjava ComECE prihaja v času vedno večje negotovosti, še posebej po presenetljivi odločitvi ameriške vlade, da zaenkrat zamrzne vojaško pomoč Ukrajini. Bela hiša je v ponedeljek potrdila, da je predsednik Donald Trump ustavil dobavo orožja in streliva v vrednosti več kot milijarde ameriških dolarjev.
ZDA svojo odločitev utemeljujejo z razlogom, da želi predsednik Trump doseči zavezanost Ukrajine k mirovnim pogajanjem z Rusijo. Trump zatrjuje, da Zelenskega mir ne zanima, dokler se lahko zanaša na vojaško podporo ZDA. O pomoči bodo po njegovih besedah znova premislili šele, ko bo ukrajinski voditelj začel mirovna pogajanja.
Ameriški mediji so poročali, da je bila odločitev sprejeta po srečanju v Beli hiši, ko so se sestali državni sekretar Marco Rubio, podpredsednik J. D. Vance in obrambni minister Pete Hegseth. Ukrep vpliva tudi na zaloge, ki so že na poti, nekatere so shranjene na Poljskem.
Evropski škofje pozivajo k pravičnosti in varnosti v Ukrajini
ComECE v svoji izjavi poudarja, da je celovit, pravičen in trajen mir v Ukrajini mogoče doseči le s pogajanji. Takšna prizadevanja mora podpirati »močna čezatlantska in svetovna solidarnost«, vključevati pa morajo tudi Ukrajino kot žrtev ruske agresije. Škofje nasprotujejo poskusom »izkrivljanja resničnosti te agresije«. Po njihovih besedah je treba ohraniti ozemeljsko celovitost Ukrajine. Kot navajajo, je ruska invazija na Ukrajino »očitna kršitev mednarodnega prava«.
»Uporaba sile za spremembo državnih meja in okrutna dejanja proti civilnemu prebivalstvu so neupravičena ter zahtevajo dosledno izvajanje pravice in odgovornosti,« tako škofje. Vojno je mogoče končati le s pogajanji, vendar pod jasnimi pogoji: trajnostni mir mora temeljiti na spoštovanju mednarodnega prava; Ukrajina mora biti v celoti vključena v mirovni proces; Rusija mora prevzeti odgovornost za uničenje in sodelovati pri obnovi; varnostna jamstva morajo preprečiti, da bi se oboroženi spor znova razplamtel. Prav tako je treba zaščititi pravice rusko govoreče manjšine v Ukrajini, da se omogoči dolgoročni proces sprave.
Solidarnost z Ukrajino tudi v postnem času
Tik pred začetkom postnega časa ComECE vernike tudi poziva, naj molijo za Ukrajino in si prizadevajo za pravičnost: »Medtem ko se kristjani pripravljamo na veliko noč, praznik upanja in novega življenja, še naprej zaupajmo Ukrajino in Evropo našemu Gospodu Jezusu Kristusu na priprošnjo Marije, Kraljice miru.«
V četrtek se bodo voditelji držav in vlad Evropske unije sestali v Bruslju na posebnem vrhu, ki se ga bo predvidoma udeležil tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je pred vrhom predlagala »načrt za vnovično oborožitev Evrope« v vrednosti milijarde evrov.